Zoeken

Bereikbaarheid Helpdesk

Op maandag 20 mei (Tweede Pinksterdag) is de BBTV gesloten!

 

Let op: de BBTV Helpdesk is tijdelijk alleen bereikbaar tussen 10.00 - 12.30 uur en tussen 13.00 - 1400 uur! 

Bij spoedeisende zaken: tel. 070 3155111, keuzemenu toets 4

 

 

Buitenlandplaatsing: hoeveel eigen bijdrage moet ik betalen?

Een militair was op Curaçao geplaatst en huurde daar een woning. Na enige tijd bleek deze woning allerlei gebreken te hebben die door de eigenaar niet werden opgelost. Daarom is hij met zijn vrouw en jonge kinderen naar een andere woning verhuisd. Bedrijfsmaatschappelijk Werk Defensie heeft aangegeven dat deze verhuizing noodzakelijk was (zo zat er o.a. schimmel in het huis, die een gevaar voor de gezondheid van het gezin veroorzaakte).  

 

Na de lokale verhuizing werd de eigen bijdrage in de woninghuur ineens verhoogd van 10% naar 17%.

De eigen bijdrage wordt berekend op basis van jouw bezoldiging en de voor het gebied geldende 'duurtecorrectie'. De eigen bijdrage is dus inkomensafhankelijk.

 

De militair begreep niets van het besluit van Defensie om de eigen bijdrage te verhogen naar 17%. Ook wij vonden het onlogisch en onnavolgbaar. Tijdens de bezwaarprocedure die juristen van de BBTV aanspanden, deed de hoogste bestuursrechter (toevalligerwijs) in een vergelijkbare zaak een bindende uitspraak. De rechter stelde Defensie in die zaak in het ongelijk. Dat betekende dat óók voor de militair die wij bijstonden de eigen bijdrage werd teruggedraaid naar 10%.

 

 

Eigen bijdrage: is het nou 10% of 17%?

Als je in het buitenland wordt geplaatst en in Nederland een eigen woning hebt, lopen de kosten voor jouw huis hier gewoon door.

Ten aanzien van woninghuur in het buitenland geldt een eigen bijdrage van 17% in de woninghuur. Deze is 10% als diegene vanuit een eigendomswoning met een tegemoetkoming in de verplaatsingskosten is verhuisd naar het buitenland en hij gedurende zijn plaatsing, een deel van die plaatsing, of een aansluitende nieuwe plaatsing in het buitenland deze eigendomswoning aanhoudt en die woning niet verhuurt of ter beschikking stelt aan een ander dan een van de eigen- stief- of pleegkinderen van de defensieambtenaar.

 

Dat is anders als je jouw huis gaat verhuren of ter beschikking stelt aan derden (behalve bij eigen, stief- of pleegkinderen). Dan geldt er wel een eigen bijdrage van 17%. Heb je geen eigen woning in Nederland? Dan betaal je een eigen bijdrage in de huurkosten van 17% tijdens je buitenlandplaatsing.

 

In bovenstaande casus handelde Defensie dus onrechtmatig door de eigen bijdrage na verhuizing op te hogen. Want een verhuizing op het eiland zelf heeft geen invloed op de hoogte van de eigen bijdrage. Defensie had een verkeerde uitleg gegeven aan artikel 13, zevende lid van het Voorzieningenstelsel buitenland defensiepersoneel (VBD). Gelukkig won de aanhouder – wij dus – en werd het besluit herzien.

 

Leg contact met DCIOD

Sinds de uitspraak van de rechter lijkt Defensie erop toe te zien dat de regeling correct wordt uitgevoerd. Militairen kunnen dus besluiten om lokaal te verhuizen, zonder te vrezen dat hierdoor de verlaagde eigen bijdrage verloren gaat. Het is overigens wel raadzaam om bij veranderingen in de persoonlijke situatie eerst contact te leggen met het Dienstencentrum Internationale Ondersteuning Defensie (DCIOD) om de mogelijke gevolgen samen te bespreken.

 

Ben jij tijdens je huidige buitenlandplaatsing lokaal verhuisd en betaalt je nog steeds een verhoogde eigen bijdrage van 17%? Dan raden we je aan om bij DCIOD een schriftelijk verzoek in te dienen om die verhoging ongedaan te maken. Advies nodig? Neem contact op met onze Helpdesk.